veľkánoc

Veľká noc s COVID-19 ??

Zuzana Dziacka VŠEOBECNÉ

Veľká noc je najvýznamnejší kresťanský sviatok. Slovensko ale tento rok čaká Veľká noc, aká tu ešte nebola. Šibačka iba doma, drahšie potraviny a namiesto návštev komunikácia online.

Tohtoročné veľkonočné sviatky bude navyše platiť obmedzenie pohybu ľudí. Budeme sa tak musieť zaobísť bez návštev blízkych, návštev bohoslužieb, ale aj bez dovoleniek. Pondelková šibačka sa pravdepodobne uskutoční iba v úzkom rodinnom kruhu a my tak 1.-krát vo svojom živote prežijeme Veľkú noc viac online.

Veľkonočné nákupy potravín sa v porovnaní s minulým rokom líšia tým, že budú s rúškami a rukavicami a s cenami o takmer 5% vyššími ako v roku 2019. Ešte nikdy sme nezažili také nakupovanie ako v posledných týždňoch – s rúškami na tvári, s rukavicami na rukách, v obmedzenom počte a v rozostupoch.
 
Nákup s rúškom a v rukaviciach

Nákup s rúškom a v rukaviciach

 

Rady pred obchodmi tak trochu pripomínajú situáciu spred 30 rokov. Zvykáme si na to, že návšteva obchodov s potravinami nemusí byť každodennou záležitosťou – nákupy si začíname lepšie plánovať a mnohí chodia do obchodu na nákup potravín iba raz za niekoľko dní, alebo využívajú skôr dovoz potravín kuriérom priamo domov.
 
Online komunikácia už niekoľko týždňov nahrádza nielen osobný kontakt s príbuznými, priateľmi či kolegami, ale aj osobnú návštevu kostola. Práve ona spojí ľudí cez veľkonočné sviatky.
 
Internet v tejto dobe najčastejšie používame na hľadanie informácií o tovaroch a službách. Nasledujú posielanie a prijímanie elektronickej pošty a sociálne siete. Do popredia sa ale dostávajú čoraz viac aj videohovory.
 
Videohovor

Videohovor

 
Na dovolenku počas sviatkov môžeme tento rok zabudnúť. Mnohé rodiny mali tendenciu opúšťať domov a niekoľko dní voľna využili na dovolenku na Slovensku alebo v zahraničí. Tento rok bude všetko inak – Veľkú noc strávime iba vo svojom okrese!
 
Obvykle veľkonočné sviatky po jarných prázdninách znamenali pre ubytovacie zariadenia „žatvu“. Cestovný ruch však utrpel tvrdú ranu ako jeden z prvých trhových segmentov a inak tomu nebude ani počas veľkonočných sviatkov. 
 
Veľkonočná šibačka

Veľkonočná šibačka

 
Každá minca má však 2 strany a aj v tejto dobe môže každý z danej situácie vyťažiť maximum a užiť si Veľkú noc –  venujte sa svojim najbližším, čítajte knihy, meditujte, hrajte sa, cvičte, rozvíjajte svoje online podnikanie, tešte sa z maličkostí – robte jednoducho veci, ktoré ste doteraz stále odsúvali a na ktoré ste nemali čas.
 
Prajem vám všetkým krásne prežitie veľkonočných sviatkov!
 
 
 
XOXO

 Zuzka 🙂