blog 1

AKO SOM SA STALA ŠŤASTNOU MAMOU ZA 323 DNÍ

Zuzana Dziacka BLOG POST

Dnes žijem svoj sen
Sen o tom, že raz budem mama

O tomto som snívala veľmi dlho - celých osem rokov. Osem rokov, kým sa môj sen stal skutočnosťou. Nebolo to jednoduché, ale stálo to za to. Za tú námahu a za všetky obete, ktoré som musela priniesť.

Dnes som neskutočne šťastná, že som dostala ten najväčší dar - moje dieťa. Každý deň sa zobúdzam s radosťou, naplno si užívam materstvo a vychutnávam si každú chvíľku s mojim Miškom. Dnes môžem s istotou povedať, že som šťastná!

Chcem sa s tebou podeliť o môj príbeh, skúsenosti a poznanie, že všetko v živote dáva zmysel, hoci tomu práve v tej chvíli nerozumieme. Že všetko sa deje v ten správny čas, hoci by sme veľakrát chceli aby sa veci vyvíjali podľa našich predstáv. Že všetko sa dá, len treba skutočne chcieť. A čo je najdôležitejšie?

Nikdy netreba prestať veriť...

Cesta k tvojmu snu existuje a ty ju skôr či neskôr nájdeš! Stojí za to na nej vydržať!!!

Neboj sa preskočiť na koniec, kde odhalím svoje výsledky, pretože hovoria samy za seba, ale ak máš čas na môj príbeh, čítaj...

Pred niekoľkými rokmi však bolo všetko úplne inak

Svoju "životnú lásku" som spoznala ešte na strednej škole, vtedy som mala 17 rokov. V roku 2006 som sa vydala a mala som hlavu plnú ideálov o šťastnom a fungujúcom manželstve. Všetko fungovalo a plánovali sme spolu dieťa. Už ako 18-ročná som mala zdravotné problémy a dokonca som 2-krát podstúpila laparoskopickú operáciu, ale nevzdávala som sa.

Stále som verila tomu, že raz budem mať dieťa

Ako čas plynul, dieťa stále neprichádzalo a tak sme sa s mojou diagnózou primárnej neplodnosti zhodli v tom, že vyskúšame umelé oplodnenie. Po hormonálnej liečbe som ho podstúpila celkom 4-krát. 2-krát neúspešne a 2-krát úspešne (nie však na dlhú dobu). Bolo to náročné nielen fyzicky, ale hlavne psychicky.

Po celom tom kolotoči som sa rozhodla, že na chvíľku vypnem a odcestovala som na 2 týždne do Ameriky. Po návrate som sa začala pripravovať na oslavu životného jubilea – mojich 30-tych narodenín, ktoré som dovŕšila v novembri 2011.

Prišli Vianoce

Tie sme ako každý rok trávili v Tatrách. Ale tieto sa stali skutočne nezabudnuteľnými. Zbalila som kufre, psa a všetko potrebné a odcestovala som o 2 dni skôr, aby som stihla všetko dokonale pripraviť. Upratať, vyzdobiť, pripraviť vianočný stromček a samozrejme uvariť Štedrú večeru.

V ten pamätný deň 24. 12. 2011 nastal zlom

Myslíte si, že sa to podarilo? Omyl... Dozvedela som sa, že môj manžel sa so mnou chce rozísť. Dôvod? Našiel si inú ženu, s ktorou by mohol mať dieťa. A ešte jeden bonus k tomu? Zistila som, že som nebola "tá jediná" ani dovtedy ako som si naivne myslela. Jeho rukami prešli desiatky...

Vtedy sa mi zrútil svet a všetko ostatné pre mňa prestalo existovať. Boli sme spolu 13 rokov a on ich chcel zahodiť iba tak. Kvôli niekomu inému. Prestala som žiť a začala som prežívať zo dňa na deň.

Tak plynuli dni, týždne, mesiace... Nič mi nedávalo zmysel...

Môj život sa však zmenil, keď som spoznala nového muža môjho života. Boli sme spolu necelé 2 roky a ja som plánovane otehotnela. A viete čo bolo na tom najkrajšie? Stalo sa to úplne prirodzene...

Navzdory obavám lekára celé tehotenstvo prebiehalo úplne ukážkovo. Posledné týždne boli síce ťažké a strávila som ich v nemocnici, ale narodil sa nám krásny a zdravý syn.

Každý deň ma napĺňa neskutočným šťastím. Aj vtedy, keď mi doslova "žerie nervy". Ďakujem za to, že ho mám :).

Image

Vyčerpanie a stres sú faktory, ktoré môžu ovplyvniť plodnosť. Pri dlhodobom strese môže dôjsť až k poruchám imunitného systému v dôsledku vyčerpania organizmu.

Ja sama viem, v akom strese som žila niekoľko rokov pred tým, ako sa mi podarilo konečne otehotnieť. Stres z nepoznaného, neustále skúšanie a neúspechy, absolvovanie najrôznejších operácií a následne procedúr, putovanie od lekára k lekárovi, aplikácia hormonálnej liečby niekoľkokrát za sebou a s tým súvisiaca aplikácia hormonálnych injekcií a v neposlednom rade nervozita zo strany manžela. Verím tomu, že práve stresy mohli spôsobiť neustále sa opakujúci neúspech.

Ak sa snažíš otehotnieť, dôležitá je psychická pohoda oboch partnerov, nedovoľte, aby sa z vašich radovánok stala rutina, doprajte si slniečko, udržiavajte sa dobre naladení a myslite pozitívne (pokiaľ to ide, ak to nejde, je to v poriadku, sme len ľudia), nefajčite, neriešte zbytočnosti, tlak okolia a verte tomu, že na konci cesty vás čaká vytúžená odmena.

Pri snahe otehotnieť nepodceňuj ani výživu.

Nie som lekárka ani výživová poradkyňa, svoje rady vždy konzultujem s odborníkmi a prajem si, aby každá žena, ktorá sa chystá a snaží otehotnieť, vedela toho o výžive viac ako ja pred 10 rokmi...

Pre ženy, ktoré sa pripravujú na tehotenstvo, je dôležité železo a kyselina listová. Konzumuj dostatočné množstvo kyseliny listovej denne z pestrej stravy alebo doplnkov výživy. Nie je to však celé len o kyseline listovej! Kúp si kvalitný výživový systém, ktorý spĺňa aj tie najvyššie nároky na kvalitu vitamínov a minerálov. S výnimkou kyseliny listovej a železa by sa zdravá výživa ženy, ktorá sa pripravuje na tehotenstvo, nemala líšiť od zdravej výživy väčšiny ľudí rovnakého veku, pohlavia a fyzickej aktivity.

Konzumuj čerstvé ryby alebo iné druhy tučných rýb, ktoré sú potrebné na to, aby telo dostávalo omega-3 mastné kyseliny. Štúdia, ktorú vykonala Harvardská lekárska škola ukázala, že pomáhajú pri plodnosti tým, že pomáhajú regulovať hormóny v tele, zvyšujú hlien krčka maternice, podporujú ovuláciu a celkovo zlepšujú kvalitu maternice zvýšením prietoku krvi do reprodukčných orgánov, čo je veľmi dôležité pre počatie a vynosenie dieťaťa. Preukázalo sa takisto, že aj plodní muži majú vyššiu hladinu omega-3 v krvi a spermiách v porovnaní s neplodnými mužmi.

Pri snahe o otehotnenie určite nezabúdaj cvičiť.

Zameraj sa na cvičenia, ktoré pozitívne vplývajú na plodnosť a schopnosť otehotnieť. Ak uvažuješ o otehotnení, mala by si sa na túto úlohu čo najlepšie pripraviť. Vďaka vhodne zvoleným cvikom spevníš svalstvo panvového dna a tvoje telo bude lepšie pripravené na otehotnenie, tehotenstvo a pôrod.

Ja som cvičila aj počas tehotenstva, a to napriek zákazu lekára. Odporúčal mi kľudový režim, no napriek tomu som chodila do práce a cvičila, pokiaľ to len bolo možné. Navštevovala som hodiny gravid jógy. Jóga ma vždy dokonale zrelaxovala, oddýchla som si a hlavne som prišla na iné myšlienky. Bolo fajn spojiť sa so svojim dieťaťom, naplno sa mu venovať a vychutnávať si jeho spokojné pohyby. Bol to čas vyhradený iba pre nás dvoch. Tieto chvíle som si neskutočne užívala. 🙂

Aby som ti cvičenie priblížila, mám pre teba zopár tipov aj v mojom sprievodcovi.

Telesná hmotnosť hrá veľmi dôležitú úlohu medzi poruchami plodnosti.

Či už príliš nízka hmotnosť alebo obezita vedú k hormonálnej nerovnováhe, k poruchám menštruačných cyklov a k poruchám ovulácie. Ženy, ktoré rýchlo a extrémne schudnú, môžu znížiť svoju šancu otehotnieť.

U mužov nízka hmotnosť nie je až taký problém ako obezita, čo môže viesť k zníženiu hladiny testosterónu. Pri výraznom poklese testosterónu dochádza až k poruchám erekcie.

Udržuj sa vo forme pravidelným cvičením, zdravou stravou a zdravým životným štýlom.

Aj ja som sa pri snahe otehotnieť potýkala s rôznymi zdravotnými problémami.

Pravdepodobnosť, že môžeš v tejto dobe za ideálnych podmienok otehotnieť, je 25% v každom mesiaci. S pribúdajúcim vekom sa táto pravdepodobnosť znižuje a po 40.-tom roku klesá iba na 5%. Dôvodom je väčší počet cyklov bez ovulácie a zvýšený počet geneticky vadných vajíčok.

V súvislosti s odkladaním tehotenstva do neskoršieho veku rastie pravdepodobnosť, že žena bude musieť vyhľadať pomoc v centrách pre asistovanú reprodukciu.

Vo vyššom veku je väčšie riziko vzniku endometriózy, myómov, poškodenia vajíčkovodov vplyvom infekcie, predlžuje sa obdobie, počas ktorého je žena vystavená škodlivým vplyvom prostredia. Všetky tieto faktory môžu ovplyvniť jej reprodukčné schopnosti.

U žien je ideálny vek pre počatie medzi 23. a 33. rokom života.

V 18-tich rokoch som podstúpila prvú laparoskopickú operáciu a neskôr som vstúpila do programu pre umelé oplodnenie. To som absolvovala celkom 4-krát, ale neúspešne. Po rokoch trápenia som podstúpila plastickú operáciu maternice - hemishysterektómiu a výsledok nenechal na seba dlho čakať.

Prešla som dlhú cestu k vytúženému dieťaťu a napriek nepriazni osudu sa mi podarilo prirodzene otehotnieť. Cesta za mojim snom ma stála veľa síl - fyzických aj psychických, ale nevzdala som sa!

Živo si pamätám, ako ma obdobie čakania na naše vytúžené dieťa pohltilo…Čakanie, neistota, čakanie, zúfalstvo, čakanie, strach, čakanie, fyzické nepohodlie a niekoľkonásobné sklamanie.

S odstupom času som prišla na to, že počas môjho boja o počatie mi pomáhalo, keď som sa o mojom probléme mohla porozprávať so ženou, ktorá mala podobný problém ako ja, vedela to rovnako precítiť a ja som sa necítila osamelá.

Súčasne som si spätne uvedomila, že čím viac som sa snažila zamestnať svoju hlavu inými starosťami, tým lepšie som zvládala celé tehotenstvo. Nesústredila som sa na komplikácie, ani som nerozmýšľala nad negatívnymi scenármi - jednoducho som na to nemala čas, pretože som svoju myseľ upriamila iným smerom. To, že tehotenstvo prebehne v poriadku, som brala ako fakt a každú voľnú chvíľu som plánovala ako všetko dokončiť a nachystať, pretože čas sa krátil a povinností vrátane prerábky bytu bolo veľa…

Posledných 6 týždňov bolo komplikovaných, strávila som ich v nemocnici. Niekedy som nevedela čo sa bude diať na druhý deň, ale vtedy mi pomáhala podpora od druhých… Chcem ťa týmto pozvať do komunity šťastných mám, kde sa navzájom podporujeme.

Súčasne mi pomáhali aj afirmácie, ktoré som pre teba vytvorila od srdca a na základe vlastnej skúsenosti. Verím, že ti pomôžu radostne prežiť chvíle čakania na bábätko a prvé mesiace života s novým členom rodiny.

Zuzka, pošli mi tvoj príbeh

Čo hovoria čitateľky?

Image

Krásny príbeh neuveriteľne odhodlanej ženy. Život plný križovatiek a polien, ktoré treba preliezť. Lebo na konci je sen. Bábätko. Zuzka odhalila svoju cestu a ja, hoci deti nemám a najbližšie roky ani neplánujem, som to hltala stranu za stranou. Dnes je na Slovensku strašne veľa žien, pre ktoré je bábätko veľkým snom. Sú odhodlané skúsiť všetko. Ale táto kniha nie je iba pre ne. Je pre každú. Pre mamu, budúcu mamu aj pre ešte nie mamu. Pre ženu. Pretože všetky si v nej nájdeme svoju dávku inšpirácie a nádeje. Časť príbehu, ktorý môže byť náš…

Margaréta Koklesová

Image

Ebook jsem přečetla jedním dechem. Vyprávění o cestě k dítěti a ke štěstí stát se matkou, bylo velmi osobní a poutavé. Pro mne obzvláště. Byla jsem v naprosto stejné situaci, až na to, že mně lékař řekl: Sonio, Vy nikdy ani umělým oplodněním, prostě si zařiďte život nějak jinak... Já tedy ani řešení nehledala. A dnes mám zdravou 8-letou dceru, počatou přirozeným způsobem. Všem ženám, které hledají svou cestu k dítěti, dává tento eBook naději, že se jednou také stanou šťastnou matkou.

Sonia Ri

Image
Image
Image

Milá Zuzko, i přesto, že již své dvě děti mám a další neplánuji, přečetla jsem si Tvůj eBook Šťastnou mamou za 323 dní alebo ako mi "Jonášova metóda" zmenila život se zvědavostí. Sama jsem při snaze o početí druhého dítěte zažívala nelehké chvíle a proto mne nadchlo, kolik naděje maminkám snažilkám dáváš. Tvoje knížka vzbuzuje naději a vyvolává sílu do dalšího snažení. Dává víru, že i přes nepříznivou diagnózu, je možné se radovat z vlastního dítěte. Tvůj životní příběh navíc dodává energii ve chvílích, kdy už žena neví kudy kam. Tvůj eBook bych doporučila každému páru, který touží po vlastním dítěti a nedaří se mu nalézt tu správnou metodu přirozeného ani umělého početí. Děkuji za krásné čtení.

Tereza Pyrchalová

Image

Opravdu krásný eBook plný naděje a inspirace. Naše cesta je plná překážek a nástrah a je jen na nás, jak se s nimi popereme. Zuzko, ty jsi to zvládla na jedničku! A to, co děláš, je super, protože spousta žen je na tom podobně jako ty a věřím, že tímto eBookem jim vliješ do žil spoustu nové pozitivní energie, která je tolik potřebná k tomu, aby došly k vytouženému cíli.

Erika Čákorová

Image
Image
Image

Pozerám sa malému Miškovi do očí a aj keď viem, čo všetko som musela obetovať, aby tu bol s nami, bez mihnutia oka by som to podstúpila znovu, keby bolo treba. Pocit zadosťučinenia za všetky tie obete, trápenie, slzy, utrpenie a bolesť som získala práve v tom momente, keď mi položili do náručia ten najväčší dar, po ktorom som tak dlho túžila. Zocelilo ma to a táto osobná skúsenosť mi dodala obrovské sebavedomie a vieru v seba ako ženu. Získala som skúsenosť, že ak po niečom skutočne túžim a robím všetko preto, aby som to dosiahla, celý vesmír sa spojí, aby sa sen stal skutočnosťou.

To malé bezmocné dieťa, ktoré je odkázané iba na starostlivosť a lásku rodičov si každého okamžite získa a vznikne láska na celý život.

Túžiš po dieťatku a stále sa ti nedarí otehotnieť?

Vyskúšala si už všetky dostupné metódy?

Myslíš si, že si stratený prípad?

Ako som sa stala šťastnou mamou za 323 dní

Inšpiruj sa mojou cestou. Pomôžem ti!