Paríž 2

Paríž ?? – tip na výlet s malým dieťaťom ?‍?‍?

Zuzana Dziacka CESTOVANIE S DEŤMI

Paríž je najobľúbenejšie mesto Francúzska a najnavštevovanejšie mesto Európy. Mesto lásky, mesto svetla a často i mesto klišé. Paríž má mnoho prívlastkov, no nemožno mu odoprieť jeho nezameniteľný šarm. Je ako femme fatale, každý na ňom miluje niečo iné. Nielen Louvre, ale aj Centre Pompidou či Rodin Museum z neho robia centrum umenia.

Už v 19. storočí Parížu pribudol symbol – Eiffelova veža. „Eiffelovka“ je miesto, ktoré jednoducho nemožno prehliadnuť.

Dobré víno a jedlo, to je to, čo Parížan nikdy neodmietne. Paríž si musíte obliecť, ochutnať ho, privoňať mu, nosiť ho ako šaty na špeciálnu príležitosť. A keď sa chystáte na výlet do Paríža, pripájam pár tipov ako výlet absolvovať napríklad aj s malým dieťaťom.

Paríž sme navštívili počas jarných prázdnin na konci februára 2020. Zo 6-dňového pobytu sme 2 dni venovali cestovaniu a plné 4 dni sme si užili v tejto európskej metropole. 

4 mesiace pred odletom sme kúpili lacné letenky na letisko Beauvais, ktoré je vzdialené od centra mesta cca 86km. Z letiska premáva pravidelná autobusová doprava a po meste sa môžete flexibilne premiestňovať metrom, RER vlakom alebo autobusom.

Zabavili sme sa, spoznali pamiatky mesta a všetok program sme samozrejme prispôsobili malému, takmer 5-ročnému drobcovi 🙂

Tu sú miesta a atrakcie, ktoré sme za 4 dni pobytu stihli navštíviť.

1. Disneyland

Disneyland je úplne no.1 čo musíte v Paríži s dieťaťom absolvovať. Je to hádam najväčší sen takmer všetkých detí – malých aj veľkých aspoň raz v živote navštíviť tento úžasný zábavný park, kde rozprávky ožívajú a dostávajú reálny rozmer.

Disneyland - Mickey Mouse a Minnie

Disneyland – Mickey Mouse a Minnie

Do Disneylandu sa pohodlne dostanete vlakom z akéhokoľvek kúta Paríža a máte to bez starostí kde zaparkujete auto. Pred vstupom sa môžete rozhodnúť, ktorý z dvoch parkov navštívite. Pripravte sa na davy turistov a obetujte pár desiatok EUR navyše, aby ste si kúpili lístok s rýchlym vstupom na všetky atrakcie – FASTPASS – oplatí sa to a ušetríte tým hodiny čakania v dlhých nekonečných radoch. Odporúčam zakúpiť si lístky vopred elektronicky cez oficiálnu web stránku Disneylandu – je to oveľa lacnejšie a môžete využiť rôzne akcie (napr. vstup pre dospelého v cene detskej vstupenky).

Frozen - Disneyland Paríž

Frozen – Disneyland Paríž

Na obidva parky si vyhraďte cca 2 – 3 dni, aby ste si stihli všetko pozrieť a zažiť. Na jedlo sa veľmi nespoliehajte. Nájdete tu síce množstvo reštaurácií, ale jedlo je predražené a kvalita jedla zodpovedá fastfoodu = vyprážané, čo neodporúčam pre malé deti. Obed a desiatu si radšej zabaľte so sebou.

Inak parky sú oveľa menšie ako Disneyland v americkom Orlande. Pre mňa osobne bol ten americký oveľa lepší. Stále je ale čo obdivovať a pre deti je Disneyland jednoducho zážitkom na celý život. 

Miluje váš drobec Toy story, Annu a Elzu, Olafa, medvedíka Pooh alebo Mickeyho? Kúpite tu všetko – hračky, kostýmy, pohľadnice, poháre, prívesky na kľúče, prípadne iné spomienkové predmety – tak sa zásobte dostatočným množstvom peňazí a urobte mu/jej ten najkrajší deň, ktorý si bude pamätať ešte veľmi dlho 😀

 2. Víťazný oblúk a Champs – Élysées

Champs-Élysées alebo po slovensky Elyzejské polia je najprestížnejšia a najširšia ulica v Paríži, miestami na šírku dosahuje aj 400m. So svojimi kinami, kaviarňami a luxusnými obchodmi je Champs-Élysées jednou z najznámejších ulíc na svete a je prezývaná aj ako najkrajšia ulica sveta

Champs-élysées ukončená víťazným oblúkom

Champs-élysées ukončená víťazným oblúkom

Champs-Élysées je tradičným koncom poslednej etapy cyklistických pretekov Tour de France. Ulica dlhá cca 3km je ukončená víťazným oblúkom, ktorý dal postaviť Napoleon Bonaparte na znak svojej sily a víťazstva vo všetkých vojnách, ktoré vyhral. 

K víťaznému oblúku sa pohodlne dostanete metrom. Ak si chcete z jeho vrcholu pozrieť výhľad na centrum Paríža, zaplatíte vstupné 17,- €/osoba (deti majú vstup zadarmo) a vyšlapete si 222 schodov.

Vychutnajte si pekné počasie a prejdite sa pešo po Chámps-Élysées od víťazného oblúka na druhý koniec, alebo nastúpte na metro a odvezte sa 1 zastávku. Naskytne sa vám krásny pohľad na dlhú a širokú ulicu ukončenú obrovským víťazným oblúkom.

Víťazný oblúk v Paríži

Víťazný oblúk v Paríži

3. Louvre

Louvre je palácový komplex v centre Paríža, bývalé sídlo francúzskych kráľov. Dnes je v ňom umiestnené jedno z najväčších múzeí sveta – Musée du Louvre. Kedysi to bol hlavný palác kráľov, neskôr ho zanedbávali kvôli Versailles, ktorý dal postaviť kráľ Ľudovít XIV. Dnes sa v areáli nachádza napríklad sklenená pyramída, ktorá tvorí hlavný vstup do zámku. Je to monumentálne miesto v samom srdci Paríža.

Múzeum Louvre

Múzeum Louvre

Ak ste milovníkom umenia, v Louvri pokojne strávite celý deň. S dieťaťom je to ale nereálne. Na to, aby ste si popozerali napríklad obrazy najslávnejších umelcov všetkých čias, vám pokojne postačia cca 2 hodiny a to zvládnu aj deti 🙂

Nenechajte si ujsť najväčší ťahák a to je slávny obraz Mona Lisy od maliara Leonarda da Vinciho. Obraz je ukrytý za sklom a chráni ho ochranka, ale keď si vystojíte rad, pokojne si ho odfotíte, alebo si urobíte selfie s Mona Lisou.

Mona Lisa v Louvri

Mona Lisa v Louvri

4. Katedrála Notre-Dame 

Katedrála Notre-Dame v Paríži je rímskokatolícka katedrála Paríža, postavená v gotickom štýle, nachádzajúca sa v centre mesta.

Katedrálu Notre-Dame preslávil najmä spisovateľ, Parížan Victor Hugo a jeho román Chrám Matky Božej v Paríži publikovaný v roku 1831. Toto dielo vyvolalo obrovský záujem o osud chrámu.

Požiar katedrály Notre-Dame - 15. apríla 2019

Požiar katedrály Notre-Dame – 15. apríla 2019

Po požiari 15. apríla 2019 prišla o strednú vežu, strechu i stredoveké vitrážové okná. Už 3 roky pred požiarom špecialisti upozorňovali na možnosť vzniku požiaru z dôvodu obrovskej vrstvy prachu, tiež starých presušených trámov, starého elektrického vedenia a nedostatočného protipožiarneho zabezpečenia. Situáciu vyhodnotili za kritickú a život ohrozujúcu, no nikto tomu nevenoval dostatočnú pozornosť, pričom sa katastrofe dalo predísť. Napriek tomu však doteraz nie je známy dôvod požiaru.

Ak zavítajú vaše kroky do Paríža, katedrálu zvonku uvidíte, ale dovnútra sa nedostanete pre prebiehajúce rekonštrukčné práce po požiari v roku 2019.

Katedrála Notre-Dame - 27. februára 2020

Katedrála Notre-Dame – 27. februára 2020

5. Eiffelovka

Eiffelova veža je kovová konštrukcia postavená v blízkosti Seiny. V čase jej skonštruovania bola najvyššou budovou na svete. Tento rekord držala 41 rokov. Momentálne je najvyššou stavbou v Paríži a je jeden z najznámejších symbolov sveta. Veža je pomenovaná po jej staviteľovi Gustavovi Eiffelovi.

Táto 324 metrov vysoká a 10 100 ton vážiaca architektonická dominanta bola uvedená do prevádzky v roku 1889 a hneď sa stala atrakciou hlavného mesta. Samotná výstavba veže trvala iba neuveriteľných 26 mesiacov.

Oplatí sa ju navštíviť cez deň, ale aj v noci. Je nádherne vysvietená a má neopakovateľné čaro.

Eiffelova veža v noci

Eiffelova veža v noci

Tri výškové úrovne veže poskytujú ideálne podmienky na pozorovanie zaujímavostí (na 1. a 2. poschodí nájdete bary, obchodíky so suvenírmi a wc). V kaviarni na 2. poschodí si okrem klasických nápojov môžete kúpiť aj varené víno – 5€, polievku – 6€, rôzne druhy koláčov – 3-4€ alebo lízatko v tvare Eiffelovej veže za “smiešnych” 7,50€ 😀

Lízatko Eiffelovka

Lízatko Eiffelovka

Na jednotlivé poschodia sa dostanete pešo po schodoch alebo pohodlne výťahom. Podľa toho sa odvíja aj cena vstupného. Ak sa chcete dostať na úplný vrchol, tak jedine výťahom – v tomto prípade za lístok zaplatíte 27,-€ za dospelú osobu.

Čo ma veľmi milo prekvapilo, je férovosť prevádzkovateľov veže. V čase, keď sme navštívili Eiffelovku, sme mali zakúpenú vstupenku spomínanú vyššie. Na úplný vrchol sme sa však nedostali pre silný vietor, dážď a nepriaznivé poveternostné podmienky. Automaticky nám bol vrátený rozdiel z ceny vstupného na bankový účet – rozdiel vo vstupnom pri výstupe na 2. a 3. podlažie veže 🙂 Tomu sa hovorí WOW!

Eiffelova veža z 2. poschodia

Eiffelova veža z 2. poschodia

 
 
Paríž splnil moje cestovateľské očakávania a užili sme si ho aj s takmer 5-ročným drobcom. Svoje nároky sme samozrejme prispôsobili malému cestovateľovi a tak sme sa vyhli zbytočnému stresu.
 
Šťastnú cestu a užite si Paríž aj vy…
 
 
XOXO

 Zuzka 🙂