Milé mamičky. Určite ste sa už stretli s dilemou ako vaše bábätko prikrmovať. Ak sa vám dieťatko narodí v prvej polovici roka, určite nie je problém si vypočítať, že toto obdobie vychádza na jeseň alebo zimu.
A práve v tomto období môže byť problém zabezpečiť dostatok vitamínov pre vaše dieťatko v tej najprírodnejšej forme (o ovocí a zelenine, prípadne mäse z hypermarketov ani neuvažujem). Ale kde v zime kúpim domáce ovocie a zeleninu, prípadne mäso?
Ak vám skutočne záleží na tom, čím budete kŕmiť svoje dieťatko, skúste sa nad touto otázkou zamyslieť ešte v lete alebo kým sa narodí.Potom si poviete: “Ako dobre, že som na to myslela včas!”
A ak už máte drobca doma, skúste poprosiť niekoho z rodiny aby vám ho zobral na prechádzku, prípadne pracujte spolu :).
Ja som nad touto témou rozmýšľala ešte v nemocnici, kým som čakala na narodenie nášho Miška. So spolubývajúcimi sme sa rozprávali o všeličom a vymieňali sme si cenné rady. Okrem iného som získala cenné informácie aj o príprave detských presnidávok. Ich výrobu vám popíšem v tomto príspevku nižšie.
Miško sa narodil v máji. Počas leta som pravidelne chodila na trh, kupovala domácu zeleninu a ovocie a postupne som to všetko spracovala. V zime som bola kľudná a spokojná, lebo som vedela, že nič nemusím kupovať a že moje dieťa dostáva potraviny v tej najprírodnejšej podobe.
Zelenina
So zeleninou je to jednoduché. Skúste sa poobzerať na miestnom trhu a kúpte ju od domácich pestovateľov, požiadajte známych, či by vám darovali alebo predali niečo zo svojej úrody, prípadne si na záhradke vypestujte vlastnú. Ak sa vám ju nepodarí zohnať takýmto spôsobom, skúste si ju kúpiť v bio kvalite.
Zeleninu dôkladne umyte, očistite a nakrájajte na menšie kúsky. Nasypte ju do uzatvárateľných sáčkov, pridajte popis a vložte do mrazničky. Keď ju budete potrebovať, úrodu “z vlastní zahrádky” budete mať pripravenú na použitie.
Mäso
S mäsom je to veľmi podobné. Pohľadajte vo svojom okolí domácich chovateľov. Od nich dokážete kúpiť rôzne druhy mäsa – kurčatá, morky, zajace, prepeličky, hovädzinu, teľacinu, prípadne iné druhy. Ak chováte nejaké zvieratká, o to lepšie. Len vy najlepšie viete čím ich kŕmite, a preto sa môžete 100%-ne spoľahnúť na zaručenú kvalitu.
Buďte veľmi opatrní hlavne pri hydine! Tú z hypermarketov určite nekupujte, pretože je väčšinou rýchlo vykŕmená a nadopovaná antibiotikami. Buďte dôslední hlavne pri chlapcoch – v neskoršom veku môže spôsobiť problémy s potenciou!
Mäso doma dôkladne umyte a naporcujte na menšie kúsky. Tie potom vložte do sáčkov. Pridajte popis aký druh mäsa v ňom máte uložený, akú časť (prsia, stehno…) a nezabudnite uviesť hmotnosť. Medzi tým množstvom všetkých sáčkov v mrazničke sa vám bude omnoho ľahšie orientovať.
Ovocie
Ale čo s ovocím? Keďže ste už mraziak zaplnili zeleninou a mäsom, pravdepodobne vám nezostane veľa miesta na uskladnenie ovocia. Ale to nevadí. Mrazenie ovocia aj tak nie je najvhodnejší spôsob ako ho uskladniť. Prečo?
Po rozmrazení je väčšinou problém zbaviť ho šupky (marhule, broskyne, čerešne…), prípadne drobných semiačok (jahody, čučoriedky, maliny…), ktoré by bábätká nemali konzumovať. Skúste ho zavariť a vyrobte si domáce presnidávky.
Tieto domáce presnidávky neobsahujú cukor, konzervanty, éčka ani nič iné – JE TO IBA OVOCIE!
Zaváranie
Zaváranie je pre mnohé gazdinky určite postrach (ja som sa mu vyhýbavala tak dlho ako to len šlo), ale ak dodržíte týchto jednoduchých 8 krokov, zvládnete to elegantne, ľahko a hlavne rýchlo:
1. Ovocie dôkladne umyte.
2. Ak je to potrebné, zbavte ho šupky (ako napr. marhule) a vykôstkujte. Ako? V hrnci nechajte zovrieť vodu. Ovocie v nej nechajte postáť niekoľko minúť a šupka pôjde dolu skoro sama :).
3. Nakrájajte ho na menšie kúsky.
4. Pridajte trošku vody a na miernom ohni ho nechajte variť. Ja používam filtrovanú alebo dojčenskú, tá je pre bábätká vhodnejšia.
5. Ovocie rozvarte do mäkka, prípadne ho na záver rozmixujte ponorným mixérom.
6. Pripravenú zmes prepasírujte cez sitko. Kľudne aj cez to, v ktorom cedíte rezance do polievky :). Budete prekvapení, koľko semiačok (z jahôd a čučoriedok), prípadne vlákien (z marhúľ) vám v ňom zostane – tie vyhoďte.
7. Zmesou naplňte zaváračkové poháre.
8. Poháre dôkladne uzavrite a presnidávky zavarte. Ale ako? Postupujte nasledovne:
- dobre uzatvorené poháre vložte do umývačky riadu – dole dnom
- vyberte program s najvyššou teplotou – ja používam program na umývanie hrncov s teplotou 70ºC
- nechajte prebehnúť celý program (samozrejme bez tabletky alebo prášku na umývanie). Po ukončení poháre nevyberajte, ale ich nechajte v umývačke vychladnúť. Ja väčšinou pustím program večer a umývačku otvorím až na druhý deň ráno. Dovtedy jej obsah zaručene vychladne.
- poháre povyberajte a poukladajte do špajze alebo do potravinovej skrine
- HOTOVO!
Zaváranie pre vás odteraz už nebude problém! Skúste zavariť aj celé kusy ovocia alebo zeleniny. Napríklad čučoriedky alebo uhorky budú tak akurát a NIKDY nebudú mäkké alebo rozvarené.
Tento spôsob mám rokmi odskúšaný a zaručene funguje! Je to elegantný spôsob ako sa čo najmenej narobiť a všetko perfektne zvládnuť :).
Tak hor sa do práce a dobrú chuť!
Ak sa chcete dozvedieť viac o mojom príbehu, inšpirovať sa ním, alebo načerpať z neho energiu, prečítajte si môj e-Book ZADARMO: Šťastnou mamou za 323 dní.
Viac o umelom oplodnení a Jonášovej metóde sa dozviete v e-Booku: Ako otehotnieť? Alebo všetko o zázračnej metóde, ktorá funguje 60 rokov.
Sledujte ma aj na FB fanpage Som šťastná mama.
Teším sa na vás, Zuzana :).