Aj vy už fičíte na najlepšej detskej superpotravine

Aj vy už “fičíte” na najlepšej detskej superpotravine?

Zuzana Dziacka NIEČO ZDRAVÉ DO DETSKÉHO BRUŠKA

Že neviete o čom píšem?

Tak skúste hádať: Je to strednej veľkosti, guľaté, zvonku zelené, zvnútra biele a ukrýva v sebe sladkú číru tekutinu. Už viete čo to môže byť?

Áno, presne tak. Je to mladý kokos.

Image
U nás sa predáva už dlhšiu dobu, ja som však jeho čaro objavila približne pred dvoma mesiacmi. Ale nešla som do obchodu a nekúpila som si ho, hoci som ho už veľakrát v supermarkete obzerala. Prišiel ku mne sám.

Jedného dňa zazvonil kuriér pri dverách s malým balíkom v ruke a vo vnútri sa skrýval on. Bol to darček od mojej učiteľky z online kurzu ako symbol slobody.

Keď som ho predtým videla na pulte v obchode, stále som si kládla otázky: Kupuje to vôbec niekto? A načo to tím ľuďom je? Teraz mi je to už jasné.

Kúpite, doma otvoríte, zapichnete do neho slamku a sladkú kokosovú vodu jednoducho vypijete. Jeden kokosový orech môže obsahovať až 500ml takejto vody. A čo s vnútrom? Vyberiete a zjete, prípadne použijete na smoothie, pridáte do dezertu alebo do polievky.

Budem trošku konkrétnejšia a prezradím vám akú službu pre vás tento orech urobí:

  • Budete žiariť zdravím. Ale hlavne vaše telo. Jeho kombinácia draslíka a horčíka podporí krvný obeh, vyrovná tlak a posilní činnosť srdca. Selén, železo a sodík pomáha pri lámavosti nechtov, podporí pleť a vlasy.
  • Oblečiete aj džíny zo strednej. Mladý kokos obsahuje množstvo vitamínov, minerálov a elektrolytov a jeho nasladlá voda neobsahuje žiadne tuky ani cholesterol, takže je nízkokalorickým nápojom.
  • Posilňuje imunitu.
  • Predĺži vašu mladosť. Vedci zistili, že má v sebe antioxidanty, kyselinu laurovú a cytokiníny a to všetko spomaľuje proces starnutia.
  • Hovorí sa mu aj prírodný isotonický iontový nápoj. Nedráždi žalúdok a nakopne vás energiou!
  • A na záver – ste rovnaká krvná skupina! Možno o tom neviete, ale zloženie jeho vody je veľmi podobné zloženiu vašej krvnej plazmy. Má jednoducho všetko, čo telo potrebuje k životu.

A prečo je mladý kokos superpotravina pre deti?

Image

JE ZDROJOM ZDRAVIA, OSVIEŽENIA A ZÁBAVY AJ PRE TÝCH NAJMENŠÍCH

Viete, že kokosová voda je svojim zložením podobná materskému mlieku? Obsahuje kyselinu laurovú a jej úlohou je chrániť detský imunitný systém proti vírusom a infekciám.

Nielen v lete je dôležité dbať na hydratáciu organizmu. Kokosová voda výborne rehydratuje a je zdrojom vápnika, horčíka a draslíka. Dužina je nielen lahodná, ale aj veľmi výživná.

Obsahuje zdravé tuky, čím deti zasýti a priaznivo podporuje ich zdravý rast. Dokonca sa osvedčila u detí, ktoré nechcú prijímať potravu a majú problém za deň skonzumovať potrebné množstvo kalórií.

S KOKOSOM JE ZÁBAVA!

Práve “babraním” sa s jedlom k nemu deti získavajú vzťah a prirodzene prijímajú vlastnoručne pripravené jedlo omnoho lepšie. Pokiaľ vaše deti prekvapí nasladlá chuť kokosovej vody, doprajte im čas.

Niektoré si kokos zamilujú hneď, iné si na novú chuť zvykajú dlhšie. Možno začnú jesť práve dužinu a vodu skúsia niekedy nabudúce :).

"A to najlepšie na záver – kokos je skvelý na odvykanie od klasických sladkostí. Vďaka svojej nasladlej chuti sa stane obľúbeným dezertom alebo desiatou."

Ako kokos podávať deťom?

Skúste ich nechať experimentovať a možno si poradia samé. Kokosovú vodu kľudne pridajte do džúsov, koktejlov, smoothies alebo kaší a pudingov. Bielou dužinou môžete zahustiť raw polievky a kaše, alebo z nej vytvoriť výborný raw dezert.

"U nás doma sa stal veľmi rýchlo obľúbený, hoci zo začiatku to tak nevyzeralo. Chvíľu to trvalo, kým sa spolu zoznámili a teraz sú z nich veľkí kamoši. Keď počujem pri kuchynskej linke “koko tam”, je mi hneď jasné, o čo ide :D."

Image

Ak zatiaľ deti nemáte, užite si ho raz za čas aspoň vy a pri vychutnávaní sladkej kokosovej vody sa nechajte inšpirovať mojim príbehom.

Pokiaľ deti máte, užívajte si tieto chvíle s nimi a nezabudnite sa stať fanúšikmi FB fanpage: Som šťastná mama.