Po stopách Winnetoua 1 1

Po stopách Winnetoua s malým dieťaťom

Zuzana Dziacka CESTOVANIE S DEŤMI

Určite si pamätáte legendárneho Winnetoua (Pierre Brice) ako sa premával po obrovských prériách s Hatatitlou, plával v nádherných, krištáľovo čistých jazerách a spolu s Old Shatterhandom (Lex Barker) bojovali za mier a spravodlivosť.

Po stopách Winnetoua s malým dieťaťom

Vedeli ste, že tieto diely románu Karla Maya boli natočené práve v Chorvátsku a diel s názvom Poklad na Striebornom jazere práve na Plitvických jazerách?

Ak sa chystáte na dovolenku do Chorvátska, určite si túto destináciu zaraďte do svojho programu a navštívte ju 🙂 Máte strach, že to s malými deťmi nedáte? Žiadny problém…

Stretli sme všetky vekové kategórie – od kojencov až po dôchodcov.

Celý Národný park je rozdelený na Horné a Dolné jazerá a vedie cez neho niekoľko trás. Kľudne si ale naplánujte tú svoju a nemusíte sa držať žiadnej mapy 😀 (tú si odložte len na približnú orientáciu). 

  • Horné jazerá sú oveľa krajšie a rôznorodejšie. Hore do kopca sa vyveziete vláčikom a dolu zídete pešo pomedzi stromy a jazerá. Je to nádherná túra. Ak sa cítite fit, môžete ísť aj opačným smerom.
  • Dolné jazerá sú určené pre menej zdatných – dá sa na nich voziť loďkou a naspäť sa vrátite kolesovým vláčikom, prípadne si celú trasu prejdete pešo. Na ich konci za odmenu uvidíte nádherný Veľký vodopád.

Po stopách Winnetoua s malým dieťaťomPo stopách Winnetoua s malým dieťaťom

Celým Národným parkom vedú kilometre drevených chodníčkov, po nich sa pohodlne dostanete kam potrebujete. Neodporúčam ale so sebou ťahať kočiar, lepšie je zobrať dieťa do nosiča alebo “na koňa”. Aspoň nebudete vyzerať smiešne, keď budete kočík za sebou hrkať po schodoch ako niektorí odvážlivci a turistiku si užijete naplno 😀 

Máte malé dieťa a potrebujete ho prebaliť? S troškou šikovnosti to zmáknete aj na lavičke, prípadne na loďke…

Obujte sa pohodlne – odporúčam aspoň tenisky alebo turistickú obuv, v žabkách alebo sandálach sa môže šmýkať a na prípadných nerovnostiach sa tak vyhnete vyvrtnutiu členka.

Po stopách Winnetoua s malým dieťaťom

Celý Národný park je krásne udržiavaný, čistý a nájdete v ňom stánky s občerstvením, toalety a dokonca aj wifi. Skutočne je prispôsobený pre všetky vekové kategórie – od najmladších po najstarších návštevníkov.

Po stopách Winnetoua s malým dieťaťom

My sme celé jazerá absolvovali s 3-ročným cestovateľom. Trvalo nám to 5 hodín svižnejšej chôdze, vozili sme sa loďkou, vláčikom, väčšinu trasy prebehol pešo a chvíľku sa aj nosil. Nemali sme žiadny problém. V prípade potreby je komfort zabezpečený 🙂

Po stopách Winnetoua s malým dieťaťom

Po stopách Winnetoua s malým dieťaťom

Pri návšteve parku si uvedomíte aká vie byť príroda nádherná a čistá. Cez krištáľovo čistú vodu vidíte až na dno. Tu sa ukazuje v plnej kráse a vo všetkých odtieňoch cez priezračnú, tyrkysovú, až po úplne tmavo modrú. Pamätáte si ešte ako v našich riekach žili raky? To je už dávna minulosť. Znečistenie ich totiž úplne vyhubilo. Na tomto mieste ich ale nájdete neúrekom. Aj to je dôkaz toho, že panenská príroda ešte existuje

Po stopách Winnetoua s malým dieťaťom

Cestovanie s deťmi nie je prekážkou. Do 6 rokov majú vstup ZADARMO. Prispôsobte si svoj program, užite si krásy našej prírody a naučte svoje deti ju milovať a chrániť.

Všetky podrobné informácie o cenách, trasách, parkovaní, ubytovaní a iných možnostiach nájdete tu. Šťastnú cestu a užite si výlet 🙂

Po stopách Winnetoua s malým dieťaťom

Sledujte ma aj na FB fanpage Som šťastná mama alebo na www.zuzanadziacka.sk

Teším sa na vás, Zuzka :).