Italie deti lyze lyzovani hory 737x415

S deťmi na lyže ⛷

Zuzana Dziacka CESTOVANIE S DEŤMI, SPRÁVNY VÝVOJ DIEŤAŤA, ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL

Milujem tie zimné dni, keď vo vzduchu cítiť jar, ale na kopcoch je stále dostatok snehu a obloha je gýčovo modrá – priam kalendárová.

To ma vždy nabije pozitívnou energiou a dobrou náladou, z ktorej čerpám aj niekoľko dní.

Vtedy vyberám z pivnice lyže a vyrážame na kopec…

Lyžovanie bolo vždy mojou silnou stránkou a nikto ma nemusel dlho prehovárať.
 
Na lyžiach som priam vyrastala. Pamätám si tie detské časy, keď ma rodičia v 3 rokoch postavili na lyže a odvtedy som trávila takmer každú sobotu na kopci vo Vrátnej doline.
 
V dospelosti už moje lyžiarske výjazdy neboli také intenzívne, no zostala som lyžiam verná s výnimkou 4 rokov – keď som bola tehotná a prvé 3 roky po pôrode. Vtedy som sa tešila z toho, keď sa mi podarilo postaviť na lyže aspoň 2-krát za sezónu.
 
S dieťaťom nabralo lyžovanie úplne iný rozmer. O tom, že ho postavíme na lyže, sme začali prvý krát uvažovať, keď mal Miško 2 roky a 7 mesiacov. Chodili sme do Vrátnej (zatiaľ sa iba sánkovať a bobovať) a popri tom sme mu ukazovali lyže a malé deti ako sa vozia na vleku a spúšťajú dole kopcom – nič sa nedialo. Nemalo to žiadny efekt, Miško neprejavil žiadny záujem, preto sme to nechali tak.
 
Skúsili sme to opäť o rok neskôr, keď mal Miško 3 roky a 8 mesiacov – lyže ho chytili hneď a my sme využili šancu.
 
S deťmi na lyže ⛷

Vrátna Paseky – január 2019

 
Výstroj sme si požičali z požičovne, zaplatili sme niekoľko hodín s inštruktorom. Začínali sme na malej somárskej lúke s pohyblivým pásom, neskôr sme prešli na malý detský vlek a teraz už zvládne aj pomu 🙂 Deti sa učia veľmi rýchlo, takže to celé malo rýchly spád…
 
Miško a snehuliak

Miško a snehuliak

 
 
Miško aktuálne lyžuje 2. sezónu. Stále fungujeme tak, že ak má chuť a záujem, ideme na lyže. V momente, že ho to prestane baviť,  meníme aktivitu – sánkujeme, bobujeme, staviame snehuliaka, lopatujeme, ideme na preliezky, atď.
 
 

Moje odporúčanie

Keď má vaše dieťatko 3 roky, skúste mu ponúknuť možnosť lyžovania a uvidíte, čo sa bude diať. Ak sa chytí, hneď to využite a zábavnou formou ho zoznámte s lyžami. Ak nebude javiť záujem, nič sa nedeje, skúsite to ďalšiu sezónu 🙂 (určite naňho netlačte)

Dôležité je, aby dieťatko našlo v lyžovaní vášeň. Tým dosiahnete, že vám z malého drobca vyrastie perfektný parťák na lyže! Tak ako mne ⛷

 
S deťmi na lyže ⛷

Môj parťák na lyže

 
 

 Zuzka 🙂