Nosíme deti srdce na srdci 1. diel

Nosíme deti srdce na srdci – 1. diel

Zuzana Dziacka SPRÁVNY VÝVOJ DIEŤAŤA

Nosenie detí nie je u nás žiadnou novinkou. Siaha do koreňov mnohých národov, dokonca aj toho nášho. Nosenie bolo v minulosti nevyhnutnou súčasťou každodenného života – pri presune na pole, ale aj pri špeciálnych príležitostiach (ako napríklad cesta do kostola).

Túto skutočnosť dokumentuje množstvo historických fotografií.

Image
V tých časoch ale nosenie vyzeralo trochu inak ako dnes. Deti sa nosili iba v šatkách. Tie boli ale pevnejšie ako tie dnešné. Tkali sa ručne, najčastejšie z ľanu, konope alebo pamutu.

Šatky sa líšili svojim tvarom, ale aj výzdobou. Niektoré z nich zdobili krásne výšivky, dokonca aj paličkované. Deti sa nosili najmä z praktických dôvodov dovtedy, kým nezačali chodiť.

Dnes sa k tejto tradícii vraciame, ale používame iné prostriedky a spôsoby nosenia. Deti boli nosené od nepamäti, ale dnes sa nosenie považuje za moderné a “in”.
Image

Nosenie detí je prirodzené a kontakt s mamou je jednou zo základných potrieb dieťaťa. Chôdza dieťatko upokojuje a pri nosení počúva zvuky, ktoré sú mu dôverne známe z maternice – dýchanie a tlkot srdca mamy.

"Ak dieťa nosíte ergonomicky, podporujete vývin jeho bedrových kĺbov a chrbtice."

Aké sú výhody nosenia?

1. Nosené deti menej plačú.

2. Nosené deti sa naučia viac.

3. Nosené deti sú organizovanejšie a bystrejšie.

4. Spokojné dieťatko = spokojná mama.

5. Nosenie je praktické.

6. Pri nosení sa vylučuje more oxytocínu.

Nezabudnite však, že ako rodič ste zodpovedný za výber vhodnej pomôcky na nosenie pre svoje dieťa. Nosiť môžete v hocičom, ale nosiť zdravo a ergonomicky sa dá len v ergonomickej pomôcke. Preto si dobre zvážte, v čom budete nosiť ten najvzácnejší dar – svoje dieťa.


Neváhajte sa stať fanúšikmi FB fanpage Som šťastná mama alebo si stiahnuť eBook zadarmo Šťastnou mamou za 323 dní.